December 2015

Selvom vi har fået ufattelig meget regn, har det været en dejlig måned i gedestalden. Alle voksne dyr var en tur på klippebordet og få klippet klove, da vores søde svigerdatter var hjemme på besøg.

Det er SÅ hyggeligt, at få en hjælper med ud og nusse rundt i stalden.

Det er SÅ hyggeligt, at få en hjælper med ud og nusse rundt i stalden.

En skovtur med arbejdet resulterede i en aftale om at hente eventuelt ikke-solgte juletræer, det blev til to store læs. Det er en fornøjelse, at se gederne kaste sig over de lækre grantræer.

Så er der lækkert vinterfoder til mange dage.

Så er der lækkert vinterfoder til mange dage.

Her i december plejer vi jo også at få scannet gederne, således også i år. For gedeavleren her på gården starter foråret præcis her: 12 små kid er på vej 🙂 Vi har fire, der venter tvillinger og fire, der venter enebørn – jeg kan næsten ikke vente.

Så nu, hvor lyset er vendt, vil vi herfra Svalens Gedeavl ønske alle Walliser-folk et rigtig godt nytår.

 

Leave a Reply